Euro-MED0401165
TO CARE MED
Инструмент TO CARE за устойчиви стратегически документи за екотуризъм
Водещa организация:
- Университет Ка Фоскари във Венеция, Италия
Партньори:
- Град Пула (Хърватия)
- Асоциация на българските черноморски общини (България)
- KAPODISTRIAKI DEVELOPMENT S.A. – Община КОРФУ (Гърция)
- RCDI – Мрежа за развитие и иновации (Португалия)
- Обществен образователен изследователски център (Словения)
- Община Мурсия (Испания)
- Асоциация на общините „Тифернум” (Италия)
Финансиран: INTERREG Euro-MED 2021-2027 / Програмен приоритет – Greener MED/ Мисия на проекта – Подобряване на устойчивия туризъм
Продължителност: 24 месеца
Общ бюджет: 1.499.596,80 Eвро (Interreg Funds: 1.199.677,44 Евро)
———————————————————————————————————————————-
Проектът има за цел да насърчи устойчивостта на екотуризма чрез справяне с риска от прекомерен туризъм и насърчаване на по-здравословни за околната среда и икономически жизнеспособни модели на туризъм. Проектът е насочен към предизвикателството на Средиземноморския регион, свързано със сезонността и концентрираното въздействие на туризма, което води не само до повишено търсене на водни ресурси, но и до генериране на отпадъци и риска от превишаване на ограниченията на капацитета. Отрицателните въздействия на прекомерния туризъм застрашават опазването на природното и културното наследство и местната идентичност. Следователно устойчивото управление на туризма, като същевременно се поддържа качеството на живот на местните общности, е критично предизвикателство. Проектът TO CARE MED се фокусира върху развитието на устойчив екотуризъм в дестинации чрез прехвърляне и оптимизиране на инструмента Tourism Carrying Capacity Limit (TCCL), първоначално разработен в проекта ALTERECO и включен в Euro-Med Toolkit за устойчив туризъм.
Проектът цели да подобри устойчивия екотуризъм в Средиземноморието чрез прехвърляне и оптимизиране на инструмента Tourism Carrying Capacity Limit (TCCL) в различни дестинации, където заинтересованите страни си сътрудничат и се ангажират да се грижат за ресурсите си, насърчавайки балансиран, устойчив модел на туризъм, който защитава природното и културно наследство.
Общата цел е да се прехвърли и усвои инструментът до дестинациите на партньорите с цел:
- Подобрено управление на туризма: Прилагането на инструмента TCCL помага за управлението на туристическите потоци, като гарантира, че туристическите дейности не надхвърлят екологичните, социалните и икономическите граници.
- Разширено създаване на политики: Инструментът помага на политиците при създаването на стратегии и планове, които балансират развитието на туризма със запазването на природното и културно наследство.
- Устойчиво развитие на екотуризма: Проектът насърчава модел, който интегрира защитата, възстановяването и валоризацията на природни и културни активи, което води до по-устойчив туризъм.
Резултати по проекта:
- Оптимизиран инструмент TCCL: трансфериран към местни и регионални туристически власти, политици и заинтересовани страни в средиземноморските дестинации. Инструментът е персонализиран да отчита уникалната екосистема на всяка дестинация, като интегрира регионални дадености и обратна връзка от заинтересованите страни, за да подобри управлението на устойчивия туризъм.
- Съвместна стратегия за екотуризъм: Дефинирана съвместно от заинтересованите страни в туризма, туристите, екологичните организации, туристическия бизнес и местните общности. Тази стратегия привежда туристическите продукти и услуги в съответствие с ограниченията на капацитета, за да осигури устойчиво развитие на екотуризма, защита на наследството и опазване на околната среда.
- Каскаден модел на обучение: От транснационално обучение на обучители до местно обучение и групиране на знания. Процесът е насочен към обучители, професионалисти в областта на устойчивия туризъм, експерти по околната среда, мениджъри на дестинации, териториални плановици, туристически бизнес и оператори. Програмите за обучение предоставят уменията и ресурсите, необходими за разработване на практики за устойчив екотуризъм в дестинации, които привеждат туристическата подсистема в съответствие с оценявания TCCL