BSB00001 IMPACT+
Подобряване на капацитета за спешно реагиране при природни и причинени от човека бедствия в малките населени места в Черноморския басейн
Партньори
- Национален съвет на Червения Кръст на Румъния – клон Галац – водещ партньор
- Агенция за трансгранично сътрудничество и европейска интеграция (ACTIE) – Молдова
- Сдружение на учените в гр. Имерети, SPECTRI, Грузия
- Асоциация на Българските Черноморски Общини
Финансиране: (Interreg VI-B) Програма Интеррег NEXT черноморски басейн 2021 – 2027; Програмен Приоритет: Чист и Зелен регион; Специфична цел RSO2.4: Промотиране на адаптирането към климатичните промени и превенция срещу рисковете от природни бедстия, устойчивост на базата на прилагане на подходи за управление на еко-системи
Продължителност: 18 месеца
Общ бюджет: 553.812,00 Евро
Някои от най-неотложните предизвикателства, пред които са изправени страните в региона на Черноморския басейн са свързани с уязвимост от природни бедствия и от въздействието на изменението на климата. Това важи особено за малките населени места, които са изключително засегнати от изменението на климата, а и липсват дейности за превенция, разпознаване на бедствията и обучение. Често в тези общности липсват ресурси за справяне с последствията, а съответните държавни институции реагират късно поради отдалечените местоположения. В отговор на тези предизвикателства, проектът цели да подобри превенцията на риска от бедствия, адаптирането към изменението на климата и капацитета за реагиране при извънредни ситуации в малките общности в Черноморския регион, по-специално в селските райони.
Чрез изпълнението на предвидените дейности малките общности ще имат достъп до лесни за използване инструменти, които да помогнат за смекчаване на въздействието от изменението на климата върху най-уязвимите групи от населението. Очакваните резултати са свързани с подобряване на превенцията на риска от бедствия, адаптиране към изменението на климата и повишаване на капацитета за реагиране при извънредни ситуации.
Проектът ще представи няколко важни продукти с основен акцент върху изграждането на институционален капацитет в малките общности. Един от ключовите резултати е разработването на обща методология за подобряване на подготовката за реагиране при извънредни ситуации. Тази методология ще включва план за реагиране и ръководство за адаптиране на плана в конкретни населени места. Освен това, ще бъдат организирани учебни посещения и семинари за обмен на добри практики и знания и да се насърчи сътрудничеството между заинтересованите страни.
Друго иновативно решение е създаването на уеб платформа за електронно обучение, която ще предлага онлайн курсове по подготовка и управление при извънредни ситуации. Платформата ще подпомага общностите в четирите страни партньори и ще служи като специализиран център за достъп до материали, обучителни ресурси и информационни документи. Ще бъде проектирана, така че да е удобна и достъпна за широк набор потребители. Ще бъдат проведени обучения за местното население онлайн и на място, като ще бъде поставен акцент върху подготовката при бедствия и оказването на първа помощ. Целта на обученията е да дадат възможност на целевите местни общности да реагират ефективно при извънредни ситуации, като по този начин повишат устойчивостта и намалят уязвимостта от природни бедствия.