Проект „Европейски дигитални номади (EDIN)

https://www.interregeurope.eu/edin


Партньори по проекта:

  • Атлантическа ос на северозападния полуостров, Испания (Водещ партньор)
  • Aсоциация на Българските Черноморски Общини (България)
  • Агенция за развитие на Валдесла (Италия)
  • Съвет на окръг Донегал (Ирландия)
  • Съвет на окръг Мьоре и Ромсдал (Норвегия)
  • Областна администрация Тоскана (Италия)
  • Център за икономическо развитие, транспорт и околна среда (Финландия)
  • Областна администрация Лаздиай (Литва)

Финансиран по: Програма INTERREG EUROPE /Политическа цел 4: По-социална Европа / Специфична цел: Култура и устойчив туризъм
Общ бюджет: 1,980,625.00 Евро
Продължителност: 36 месеца


Необходимост от проекта:
Дигиталните номади са квалифицирани професионалисти в сектори с висока добавена стойност, които могат да работят онлайн отвсякъде. Те обикновено търсят места, подходящи за техния начин на живот, с добра интернет връзки, качество на живот, достъпни цени, добре запазена природна среда и достъп до местната култура. Дигиталните номади са нарастваща реалност в европейските региони. Те могат да бъдат катализатор за устойчиво развитие на териториите, тъй като създават икономическа активност, водят нови хора на териториите и представляват нов тип туризъм. Партньорите на EDIN покриват 7 различни региона в Европа с различен контекст и една обща нужда: подобряване на техните политически инструменти за привличане на дигитални номади по ефективен начин и с оглед на устойчивото развитие на териториите. Партньорите имат различни нива на опит в справянето с явлението „дигитални номади“ в полза на територията, но всички от тях желаят да се учат един от друг и да внесат европейската перспектива във вече въведените политики.

Цел на проекта: привличане на дигиталните номади като желани фигури за териториално развитие и увеличаване на тяхното присъствие с 30% във всяка от партньорските територии до 2028 г., благодарение на промените, приложени към избраните политически инструменти.

Тази обща цел ще бъде постигната чрез подобряване на съответните политически инструменти във всяка територия, което ще доведе до извличане на полза от предимствата, които дигиталните номади носят за подобряване на местната икономика, създаване на нови дейности и насърчаване на нови начини да се насладите на тези места като туристически дестинации. В същото време подобрените политически инструменти ще обслужват по-добре нуждите на дигиталните номади и ще ги привлекат в регионите. Обменът и взаимното обучение ще позволят на по-напредналите партньори да доразвият своите политически инструменти. За по-малко напредналите обменът и ученето ще вдъхновят нови действия и визии, водещи до подобряване на съществуващите политически инструменти.

Целеви групи:

  • Местни администрации и други публични органи
  • МСП и бизнеси, свързани с услуги за дигитални номади
  • Гражданско общество, НПО-културен сектор, който включва различни участници: индивидуални творци, занаятчийски сектор, културни центрове…
  • Туристически сектор (публичен и частен)
  • Местни граждани
  • Дигитални номади

Проектът EDIN ще работи на междурегионално и местно ниво, за да обогати максимално опита на партньорите и ползите за участващите територии. В този смисъл учебният процес ще бъде организиран в 2 стъпки:

Стъпка 1. Анализ и обмяна на опит.
Регионалните доклади (RR) и междурегионалният доклад (IR) ще бъдат разработени и ще подкрепят всички дейности за обучение и обмен, изпълнявани в проекта. Всеки партньор ще изготви Регионален доклад относно състоянието на дигитализацията и дигиталните номади в своя регион, идентифицирайки предизвикателствата и добрите практики, които потенциално могат да бъдат прехвърлени на други територии. Въз основа на поуките, извлечени от тези доклади, комбинирани с резултатите от обучителните посещения и присъствието на тематичните семинари, партньорите ще изготвят пътна карта с препоръки за това как да се подобри съответния политически инструмент. Пътните карти ще бъдат разработени и прецизирани, докато се извършва обмяната на опит и се правят заключения от обучителните посещения на място.

Стъпка 2. Преминаване към инструменти на политиката.
Ще бъдат организирани местни срещи с отговорните институции за съответния политически инструмент за обсъждане и одобряване на пътните карти. Въз основа на пътните карти ще бъдат организирани местни обучителни дейности в рамките на партньорските организации и групата на заинтересованите страни за предаване на препоръките. Ще бъдат идентифицирани и възможни местни действия за прилагане на промените, посочени в пътната карта. Ще бъдат организирани комуникационни дейсноти за повишаване на осведомеността сред местните общности, тъй като те са условие за успешното прилагане на местните политики.

Като цяло EDIN ще помогне на регионите да привлекат качествени хора на своя територия чрез дигиталните номади. Тези висококвалифицирани професионалисти ще допринесат за местната икономика и културното обогатяване: те обикновено са загрижени за околната среда хора. Всъщност един от основните двигатели на дигиталните номади да изберат дестинация е качеството на живот и добре защитената природна среда, особено в селските региони. В този контекст EDIN ще подкрепи местни действия, които ангажират дигиталните номади в опазването на околната среда.

Намерете ни и в LinkedIn: http://www.linkedin.com/showcase/edin-european-digital-nomads/