#IMPACT+
стартира с обучително посещение на партньорите и заинтересованите институции в Румъния и Молдова
В периода 03 – 06 ноември 2024г. се проведе Начална пресконференция по проекта в румънския град Галац и обучителна визита на институции в Румъния и Молдова с цел обмяна на добри практики и знания в подготовката за реагиране при извънредни ситуации свързани с природни и др. бедствия. Домакин на първото международно събитие по проекта бе водещия партньор – Червения Кръст на Румъния, клон Галац.
По време на пресконференцията в Галац беше представен проект „IMPACT+ Подобряване на капацитета за спешно реагиране при природни и причинени от човека бедствия в малките населени места в Черноморския басейн“, финансиран по Програма „Черноморски басейн 2021 – 2027“ и участващите партньорски организации от България, Молдова, Грузия и Румъния. Споделени бяха неотложните предизвикателства, пред които са изправени страните в региона на Черноморския басейн, свързани с уязвимостта от природни бедствия и от въздействието на изменението на климата. Малките населени места около Черноморския басейн са изключително засегнати от изменението на климата, а и често липсват дейности за превенция, разпознаване на бедствията и обучения. Често в тези общини липсват ресурси за справяне с последствията, а съответните държавни институции реагират късно поради отдалечените местоположения. В отговор на тези предизвикателства, проект IMPACT+ цели да подобри превенцията на риска от бедствия, адаптирането към изменението на климата и капацитета за реагиране при извънредни ситуации в малките общини в Черноморския регион, по-специално в селските райони.
От България участие в международното събитие взеха представители на АБЧО, като национален партньор по проекта, и черноморските общини Аксаково, Белослав и Варна. Българската делегация имаше възможността да сподели своя опит с горските пожари тази година и за трагичното наводнение в кв. Аспарухово през 2014 година, както и за ролята на БЧК и взаимодействието с местните власти в случай на природно бедствие или причинено от човека бедствие.
По време на обучителните визити беше посетена централата на Червения Кръст на Румъния, клон Галац. Там участниците се запознаха с дейността на организацията по отношение на спешни случаи и ситуации на първа помощ в окръг Галац. Следващата институция, която беше посетена е малката селска община Oancea с население от 1546 души, която е и граничен пункт между Молдова и Румъния. Направена беше демонстрация и представяне на даренията, които общината е получила за действия в случай на спешност или ситуации на първа помощ. В Молдовският град Кахул, участниците имаха възможността да посетят Националния центъра за реагиране при бедствие и аварии.
Публикувано на: 11.11.2024