ADMINISTRATOR 19.03.2025 No Comment
Немската енергийна компания EWH посети пилотния обект на АБЧО
С цел запознаване, проучване и трансфера на резултатите от пилотните дейности по проект ESINERGY се предвиждат редица двустранни визити на партньорските организации на транснационално ниво. В изпълнение на тази дейност, екипът на АБЧО посрещна в България двама експерти от немската енергийна компания Elektrizitätswerk Hindelang eG (EWH). На 14.03.2025 г. с цел обмяна на опит те посетиха община Белослав и пилотния модел, който АБЧО приложи в една от сградите на първата българска стъкларска фабрика. Днес голяма част от фабриката е музей с изложбени и демонстрационни зали на производствения процес на стъклените изделия, който се посещава годишно от над 8000 деца с образователна цел. На покрива на фабриката има инсталирана фотоволтаична инсталация, която генерира електроенергия. Както всяка подобна инсталация генерирането на електроенергия зависи от много фактори като например – слънчева радиация, температура, запрашеност и др. Пилотната инвестиция по проект ESINERGY е „система от батерии за интелигентно управление и съхранение на енергията“, като в момента експерти тестват процесите на системата с цел управление на генерацията и потреблението на енергията чрез тази локална акумулаторна станция.
По време на обменната визита в Белослав инж. Тонев (АБЧО) сподели, че „целта е да повишим дела на възобновяемите енергийни източници чрез възможности за съхранение на енергията в акумулаторна система и да повишим устойчивостта на предприятието спрямо промените в електроенергийната система и да намалим съответно и разходите за електроенергия“. От своя страна немският експерт ANDREAS KLӒR (EWH) обобщи, че „това, което видяхме в пилотния модел на АБЧО е наистина интересно за нас и като цяло смятаме, че е важно да тестваме тази пилотна дейности, защото в бъдеще чрез по-голямо навлизане на възобновяеми енергийни източници и по-специално фотоволтаичните системите в енергийната мрежа ще видим по-голяма разлика между цените през деня и вечерните часове. Вече в България компаниите имат динамични ценови нива и затова ще бъде наистина важно или да се прехвърлят товарите и потреблението, или да се съхранява енергията в батерийни системи, за да имате евтина електроенергия от обяд до вечерта.“
Освен техническите характеристики на системата, които се тестват, експертите на АБЧО по проекта правят преглед на законодателството и директивите с цел да предложат различни промени в наредбите и закона за енергийна ефективност, така щото да се улесни процедурата и да се предложат още икономически възможности с възвращаемост на инвестицията.