Повишаване на защитата на туристическите обекти в Европа
В периода 14-15 декември 2023 г. в училището за обучение и образование на Северна Гърция към гръцката полиция във Верия се проведе началната среща на партньорите на проект HECTOR (eHancing Protection Of Touristic Sites in Europe). Организации, фирми и институции от 5 европейски страни (Гърция, Франция, България, Полша и Кипър) участват в проекта, под координацията на гръцката полиция, с цел подобряване на сигурността в туристическите зони. Освен партньорите, в работната среща участваха началника на гръцката полиция, генералния регионален полицейски директор на Централна Македония, бригаден генерал Георгиос Цимас, заместник-кмета по електронно управление, цифрова политика и иновации на Гърция, Григориадис Калистратос, ръководителят на Координационния орган за стратегия и използване на финансовите източници на щабовете, заместник-директорът на полицията Апостолос Масперо и командирът на училището за обучение и обучение на гръцката полиция в Северна Гърция, заместник-директорът на полицията София Гайтаниду.Участници в събитието бяха местни полицаи, представители на синдикати и други организации.
Проектът HECTOR има за цел да създаде холистичен подход за защита на туристическата инфраструктура в цяла Европа, който ще включва действия на база сътрудничеството между частния и публичния сектор (системи за безопасност, препоръки, насоки, инструменти, протоколи за управление и добри практики на всички нива на безопасност и сигурност), като по този начин обединява специфичния опит и експертиза от няколко заинтересовани страни (местни служби за сигурност, общини, академични среди, туристически оператори, частни охранителни компании, и др.) в синхрон със стратегическите приоритети на ЕС по отношение на защитата на обществените пространства и разработените Европейски инструменти, методи и препоръки в тази област.
В рамките на двугодишния проект ще бъде извършена оценка на уязвимостта на 10 различни туристически места, обхващащи цялата гама от туристически дейности в участващите държави: 1. Международно летище в Атина, Пристанището на Солун, Старият град на Лион, Остров Миконос, Град Варна, място с висок туристически интерес, крайбрежие на километри от Черно море и морски курорти; Еврейският музей и Холокостът е религиозен и археологически обект с висока посещаемост; Марината на Лимасол, Louis Group – Аполония предоставя пълно туристическо изживяване с 2 круизни кораба, 26 луксозни хотела и ресторанта и 2000 души персонал и повече от 200 000 посетители на година; Археологически обект в района на Атинския Акропол; Площад Краков, където като зимна дестинация е разположен голям коледен базар. Капитализирането на знанията ще доведе до създаване на системи за сигурност и защита, препоръки, планове за сигурност и управление на кризи, насоки за физическа сигурност и преглед на най-съвременните технологични решения.
АБЧО като национален партньор по проекта има водеща роля при изготвянето на Плана за сигурност за туристически обекти и инфраструктури в Европа. С участието си в този специализиран изследователски проект, Асоциацията ще изгради капацитет и ще внедри и разпространи най-новите протоколи за безопасност, осигурявайки сигурен престой за всички посетители на българското черноморско крайбрежие.
Проектът е финансиран по Програма ISF-2022-TF1-AG-PROTECT; Фонд „Вътрешна сигурност“: Покана за предложения за действия за защита на обществени пространства.