eWAsTER „Предотвратяване на замърсяването на водите от е-отпадъци чрез използването им като ресурс“
В края на месец ноември 2023 г. Комитетът за наблюдение на програмата Interreg Euro-MED одобри 56 проекта. Повече информация, за одобрените проекти може да намерите тук.
Списъкът с одобрени проекти включва проект eWAsTER „Предотвратяване на замърсяването на водите от е-отпадъци чрез използването им като ресурс“, в който АБЧО е национален партньор в консорциум с още 10 организации, ръководени от Научен и технологичен парк Алентехо – Португалия. eWaster има за цел да популяризира местни и регионални политики за по-добро управление на е-отпадъци (отпадъци от електрическо и електронно оборудване от т.нар. E&E сектор), за намаляване на екологичните щети от тези отпадъци в избраните райони, като същевременно насърчава нови иновативни еко-бизнес модели, базирани на преобразуването на отпадъците в устойчив кръгов модел. Обединяването на критериите за управление на отпадъците в транснационалната зона е от съществено значение, тъй като в противен случай би могло да се улесни динамизирането на незаконното движение на е-отпадъци от зони с по-строги разпоредби към зони с по-разрешителни разпоредби. За да се спре тази заплаха, е необходимо да се направи съвместно планиране и координирано насърчаване на бизнеса.
Е-отпадъци е термин, покриващ почти всички видове електрическо и електронно оборудване, което може да влезе в потока на отпадъците. Въпреки, че е-отпадъците е общ термин, той най-често се използва за телевизори, компютри, мобилни телефони, бяла техника (хладилници, перални машини, сушилни т.н.), стерео системи, играчки, тостери, чайници – почти всички домакински или бизнес уреди с електронни или електрически компоненти, захранвани от мрежата или с батерии. Е-отпадъците нарастват експоненциално, просто защото пазара, в който те се произвеждат, също расте бързо и в много части на света вече се наричат “дигитална пропаст”.
eWaster събира 11 основни партньора и 14 асоциирани организации, включващи национални, регионални и местни публични органи от 6 държави-членки на ЕС (Португалия, Испания, Италия, Гърция, България, Словения) и 1 държава подпомагана от Инструмента за предприсъединителна помощ (Босна и Херцеговина), които ще изготвят и синхронизират 10 нови плана за действие за управление на електронните отпадъци, покриващи основните препоръки на „Кръговата инициатива за електроника“ на ЕС.
Програма „Евро-Средиземноморски басейн“ (Euro-MED) 2021-2027 е програма за териториално сътрудничество на Европейския съюз, създадена като продължение на програмата за транснационално сътрудничество Интеррег „Евро-Средиземноморски басейн“ 2021-2027 (Interreg MED). За новия програмен период е взето решение за разширяване на програмната територия с присъединяването на две нови държави към програмата – Република България и Република Северна Македония, както и 3 допълнителни испански региона: Кастилия-ла-Манча, Комунидад де Мадрид и Екстремадура. Програмата засилва сътрудничеството през средиземноморските граници. Подкрепят се проекти, инициативи и политики, свързани с изменението на климата и околната среда, в съответствие с приоритетите и специфичните цели, определени от Европейската комисия за политиката на сближаване. Програмата обединява партньори от 10 страни-членки на Европейския съюз (България, Кипър, Хърватска, Франция, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Словения и Испания), както и четири държави подпомагани от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) – Албания, Черна гора, Република Северна Македония и Босна и Херцеговина. Участват общо 69 региона от ниво 2 (NUTS 2). Република България участва с цялата си територия в програмата.