международен уебинар за ангажираност на младежите в
е-управлениеTO (E-GOV)
Международният уебинар: „Бъдещето на демокрацията: Младежка ангажираност в дигиталния свят“ се проведе на 30 октомври и се ръководи от Taltech-Tallinn University of Technology (Естония). Събитието бе част от изпълнението на проект „EGov4Youth – Ангажиране на младежите в електронно управление“, финансиран по Програма Erasmus+ KA220-YOU – Партньорства за сътрудничество в сферата на младежта и в него се включиха изявени лектори от различни академични области, представители на публичната администрация и експерти по „новите“ технологии. Уебинарът, като платформа за обмяна на опит и споделяне на мнения предостави изключителна възможност на участващите над 150 младежи от партньорските страни – Италия, България, Норвегия, Гърция, Естония и Кипър, представители на обществени организации и младежки асоциации, изследователи и др. да научат повече за електронното управление.
През последните години участието на младите хора в процесите на вземане на решения се превърна в централна тема в международните политически програми. Пандемията допълнително ускори дигитализацията на обществените услуги, което направи още по-спешно разработването на инструменти и умения, които улесняват достъпа на младите хора до възможности за участие. Затова и проект EGov4Youth цели да насърчи сътрудничеството между младите хора и публичните администрации в рамките на процесите на вземане на решения. Идеята е да се улесни участието на младите хора в обществения живот и да се изградят дългосрочни връзки между различни участници, включително гражданското общество, изследователски институции и частния сектор.
По време на онлайн срещата бяха представени резултатите от Mеждународния изследователски доклад изготвен на базата на проучване сред 150 младежи на възраст 15-30 години и 30 представители на местните власти от партньорските страни, проведено в периода юни-юли 2024г. В изследователския доклад са включени и констатации на база анализирани 24 най-добри практики от партньорските страни, които в някакъв аспект са свързани с участието на младите хора в електронното управление. Проучванията и интервютата, проведени от партньорите, повдигат различни фокусни точки, които съответстват на различни стъпки в пътя на цифровата трансформация на дадена страна. В началото на това пътуване насърчаването на дигиталните умения и изграждането на атрактивно портфолио от онлайн услуги са от голямо значение. По-нататък по траекторията на електронното правителство високата степен на удобство за потребителя и силната киберсигурност са от все по-голямо значение. Това, което обединява всички страни, е стремежът към повече прозрачност, мерки за изграждане на доверие, като показване на това как данните на даден потребител се използват от публичния сектор, биха допринесли много за подпомагането на гражданите да се доверяват повече на своето правителство с цифрови данни. Всички тези констатации бяха детайлно анализирани и обсъдени от експертите и лекторите по време на уебинара.