Обследване на пилотен модел в България: Енергийно позитивна офис сграда, която задоволява енергийни си нужди от ВЕИ
АБЧО като национален партньор по трансграничния проект „CSSC – Лаборатория за съхранение и разпределение на енергия в градcка cреда“, стартира през януари 2021 г. своя пилотен модел, демонстриращ използването на слънчева енергия и биомаса за задоволяване на всички нужди от електричество и отопление на офис сграда във Варна. В състояние да постигне енергийна самодостатъчност и да се превърне в единствената енергийно положителна сграда на местно ниво, пилотния модел ще служи като пример за други собственици на сгради, желаещи да приложат секторни решения за свързване и съхранение на енергия.
Енергийно позитивна сграда е тази която задоволява нуждите си от електроенергия за оборудването си (компютри, копирни машини, осветление, климатик, кафемашина и др.), топлоенергия за отоплителният сезон и гореща вода за битови нужди изцяло от възобновяеми енергийни източници.
В конкретният случай ще бъдат инсталирани 30 фотоволтаични модули на покрива на сградата и вградени в прозорците с обща генерираща мощност от 6kWp. Ще бъдат инсталирани и акумулатори с обща мощност 23kWh, които ще се зареждат от фотоволтaиците и ще осигурят ел. енергия за времето с намалено слънце греене. Топлоенергия ще се осигури чрез котел на пелети с мощност 15 kW, захранващ радиатори и гореща вода за битови нужди. А битова гореща вода през летните месеци ще се осигурява от специална система от 10 фотоволтаични модули с обща генерираща мощност от 2kWp, които ще бъдат директно свързани с нагревателят на бойлера чрез специален контролер – разработка на българска технологична компания. Така ще се осигури необходимото количество гореща водя, но система е по-сигурна от добре познатите соларни термални панели, защото в случаите когато не е необходима топлоенергия, а слъцегреенето е високо (например през летните отпуски), системата няма нужда от специални отдушници и няма опасност от прегряване.
Очаква се тази система да осигури целогодишно необходимата ел. и топло енергия за нормално функциониране на офис сградите. Цялата система ще бъде визуализирана чрез система за енергиен мониторинг и мениджмънт. Това е изцяло нов подход за осигуряване на необходимата енергия на сградата, който всъщност е бъдещето на енергетиката. Очаква се да се осигури финансиране на европейско ниво за изпълнение на подобни мерки в близкото бъдеще от т.н. Европейски зелен пакт. Моделът може да бъде репликиран в училища, детски градини, болници, административни сгради, производствени сгради и др. Резултатите от пилотният модел ще бъдат много ценни при проектирането, изпълнението и експлоатирането на енергийно позитивни сгради.
Всъщност демонстрационният модел вероятно ще има положително въздействие върху околната среда, като:
- увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници с 3% на местно ниво
- намаляване на емисиите на CO2 с 3%
- намаляване на потреблението на енергия от изкопаеми горива с 2% и намаляване на потреблението на енергия от изкопаеми горива с 2%
Това ще позволи да се спестят общо 1500 EUR годишно, докато ще генерира 8000 kWh електроенергия от възобновяеми източници и 10000 kWh енергия от топлинна биомаса. В същото време потребителите на сградата ще се възползват от по-стабилно електроснабдяване и постоянни цени на енергията. Това е особено важно, като се има предвид, че през последните години варненската електрическа мрежа отбелязва скокове на цените и намаляване на тока. Тези решения за свързване на сектори и градско съхранение помагат да се избегнат тези недостатъци, което е от полза както за потребителите на офиса, така и за околната среда.
Тази инициатива има висока репликация, тъй като собствениците на сгради във Варна все повече търсят алтернативи, за да намалят зависимостта си от мрежата и ще могат да видят как фотоволтаиците и отоплителните системи на биомаса работят на практика. Освен това, тъй като местната власт е силно ангажирана с повишаването на качеството на въздуха в града, вероятно е точно този модел на енергийно самодостатъчна сграда, комбинирана със зарядна станция за обществено ползване, да бъде възпроизведен и на други обекти.
Ако искате да сте в крак с последните събития около проекта и демонстрационните модели в другите партньорски държави, регистрирайте се за бюлетина на CSSC Lab тук.