Трета международна конференция, 15.10.2020
ИМИИ участва с презентация „Активно участие на младите хора в процесите на местните политики и планиране като инструмент за намаляване на морските отпадъци по бреговете на Черно море“
Поканени от Българския партньор (АБЧО) по проект “CAPonLITTER: Капитализиране на добри практики и подобряване на политиките за управление на морските отпадъци“, финансиран по Програма Interred Europe, Институт за Младежки Инициативи и Иновации (ИМИИ) участва на Трета международна конференция, за да представи добри практики за намаляване на морските отпадъци, получени в резултат от крайбрежния туризъм по Българското Черноморие. Онлайн събитието, организирано от Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA) от Хърватия, се проведе на 15 октомври 2020 г.
ИМИИ представи пред местни власти и организации от Португалия, Испания, Франция, Хърватия, Гърция и Германия, своя опит и добри примери за активно включване на младите хора като местен инструмент за управление на морски отпадъци във Варненска област. Младежкият институт сподели различни дейности, целящи въвличане на младежите от България в местни еко-инициативи с цел използване на младежко иновативно и креативно мислене като инструмент за промяна на поведението на обществото като цяло за генериране на по-малко отпадъци във всекидневния живот. Ежегодно, Институтът в партньорство с местните власти организира и координира множество кампании за озеленяване, екологични инициативи, изложби от морски отпадъци, творчески работилници за изработване на бижута, сувенири и рокли от отпадъчни материали и цветя, като по този начин се опитва да привлече креативно и иновативно мислене на младите хора за използване на отпадъчни материали в ежедневието. Използвайки иновативни методи, базирани на активно въвличане на младите хора в дейности по планиране на морското замърсяване и климатичното местно планиране, екипът на Института е подпомагаща структура на местните власти в България по отношение на превенцията и намаляването на морските отпадъци по Черноморието.
Според скорошно проучване на учени от Института за биологично разнообразие и изследвания на екосистемите към БАН, Черно море е един от най-замърсените водни басейни в света с микро пластмасови отпадъци. Пластмасовите отпадъци, изхвърлени в Черно море само за едно лято, могат да покрият повърхността на всичките му плажове. Ето защо дейностите на Института са фокусирани върху кампании за повишаване на осведомеността и инициативи, насърчаващи събирането на отпадъци от често използвани предмети от местните хора и туристи, плажуващи на Черноморието. Включването на активни млади хора в специфични обучителни програми и използването им след това като посланици и доброволци в кампания за почистване на плажове, събития за повишаване на осведомеността и др. инициативи е един от най-популярните икономически модели на местно ниво за превенция и намаляване на количеството на морски отпадъци. Като организация с нестопанска цел, Институтът се подпомага от различни общински и държавни фондове за изпълнение на проекти и инициативи, подпомагащи активното участие на младите хора в местните климатични кампании. Повечето общини по Черноморието предоставят схема за малки безвъзмездни средства в подкрепа на подобни инициативи и проекти, насочени към чисто море и зелена околна среда.