АБЧО организира онлайн международна конференция за управление на отпадъците от плажните зони
Асоциацията на черноморските общини е домакин на международна конференция „Управление на отпадъците от плажовете, с фокус към тяхното събирането и преработване“, която ще се проведе на 9 юли 2020г. Събитието е част от изпълнението на проект „CAPonLITTER: Капитализиране на добри практики и подобряване на политиките за управление на морските отпадъци“, чиято основна цел е подобряване на политиките и практиките, които могат да помогнат за предотвратяване на морските отпадъци, които са резултат от крайбрежния туризъм и отдих. Проектът обединява местни власти и организации от Португалия, Испания, Франция, Хърватия, Гърция, България и Германия, на чиито територии крайбрежният туризъм е ключова икономическа дейност и се генерират големи количества неуправляеми отпадъци.
Международното събитие планирано да се проведе като учебна визита в България на всички партньори и национални заинтересовани страни, ще се проведе онлайн поради спецификата на пандемичната обстановка в цяла Европа. В програмата на събитието са застъпени теми като генериране на отпадъци от плажните зони, тяхното сепариране и преработка, като всяка една от страните партньорки ще сподели своя опит и добри практики.
Начало на онлайн конференцията: 11:00 часа на 9 юли чрез платформата
Работен език английски!
Програмата може да видите тук: >>>>>>>>
Тук ще ви представим някои от международните организации, които ще участват в онлайн конференция:
От България:
БГ Бъди активен е сдружение с мисия да развива и променя хората, общностите, системите и градовете в България. Екипът на сдружението вярва в ползата от активния начин на живот, в силата на гражданското участие и в заразяващия пример на облагородената градска среда.
Те организират обучителни проекти, публични акции, урбанистични дейности, спортни мероприятия, изграждаме доброволчески мрежи и провеждаме информационни кампании. Чрез тях въвличат в действие гражданите на различни населени места в България и заедно създават нова устойчива култура на отговорност към личното ни и обществено благоденствие.
Г-жа Нора Стефанова от сдружението ще представи презентация „Участие на младите хора и местните граждани в прилагането на стратегии за защита на плажа и управление на плажните отпадъци“
„Карантината“ е международен фестивал за късометражно кино, създаден за да популяризира млади и непознати автори сред професионалните филмови среди. Фестивалът се организира изцяло на доброволни начала, а прожекциите са при вход свободен. Организаторите и доброволците не получават заплащане за труда си.
Фестивалът се провежда на плажа пред рибарско селище „Карантината“, което е едно от последните рибарски селища в района на град Варна. Селището е застрашено от събаряне поради строежа на лускозна жилищна сграда непосредствено зад него. Провокирайки културен обмен между съвременни артисти от цял свят и местни жители, възнамеряваме да превърнем „Карантината“ в културна и арт зона и да запазим бита на рибарите.
Г-н Георги Кръстев – директор на фестивала ще представи „Карантинният фестивал, като средство за активиране на местните общности в управлението на плажовете и стратегиите за опазване”
От Испания:
Фуертевентура е вторият по големина от Канарските острови. ЮНЕСКО обяви острова и морското му местообитание за биосферен резерват през 2009 г. Културните, етнологични, природни, морски, ландшафтни и геоложки ценности, както и ангажиментът на остров Фуертевентура към възобновяемите енергиини източници, управлението на водите и отговорен риболов са превърнали острова и голяма част от морските води в достойнство за званието на Биосферен резерват, признание за работата на местните жители в полза на устойчивото развитие. Биосферният резерват се свързва с ‘Zero Plastic Working Group‘ и световната мрежа от острови и крайбрежни райони, която се корени в ценностите на местната общност, за да се справи със сериозните въздействия, които съществуващото замърсяване с пластмаса в атмосферата, океаните, сладките води и сухопътните системи влияят върху биоразнообразието и човешкото здраве.
Г-жа Барбара Й. Абароа Перес, морски учен и техник от биосферния резерват ще представи „Доброволчеството като подкрепа за управлението на събирането на морски отпадъци на брега на биосферния резерват Фуертевентура“
Проектът „Чист океан“ е неправителствена организация, базирана на остров Фуертевентура. Основана е през 2000 г. , през годините те организират редовно почистване на плажовете, инициират проекти за информиране и обучение. Напоследък те се съсредоточиха върху пластмасовото замърсяване на океана: „Това застрашава океана и морската дива природа по света. И в крайна сметка нас. Рециклирането и повторната употреба е добра стъпка. Но единственото решение е да се спре използването на пластмаса. И затова трябва да спрем манталитета си за еднократна употреба“.
Г-н Лерке Хейлман, координатор на проект „Чист океан“ ще представи „Плажът Палет: всеки ден е почистване на плажа“
От Германия:
Основана е през 1975 г., BUND е неправителствена организация с повече от 480 000 членове и поддръжници за насърчаване на опазването на природата и опазването на околната среда. BUND се включва в процесите на разработване на политики по въпросите на околната среда, климата, транспорта, химикалите и селското стопанство, подкрепя ВЕИ и е против ядрената енергия. Като част от Европейската мрежа „Приятели на Земята“, организацията има лоби в Брюксел и Берлин.
Г-жа Доротея Зеегер, експерт по морските отпадъци от неправителствената организация „Приятели на Земята Германия“ (BUND e.V.), ще представи немския опит, морските рискове и Коалиция „Чисти Балтийски води“
- North Sea Bath Spiekeroog GmbH
Г-жа Барбара Вош, координатор на проект за устойчивост и защита на климата от North Sea Bath Spiekeroog GmbH със седалище Spiekeroog, германски остров в Северно море ще представи опита на Германия